Brytyjska kultura w ramach "Film-Mówki"

Liceum Filmowe przy Warszawskiej Szkole Filmowej bierze udział w projekcie edukacyjnym Erasmus +. Oprócz zagranicznych wyjazdów szkoleniowych dla kadry, obywają się tu cykliczne spotkania w ramach dyskusyjnego klubu filmowego „Film-Mówka”. Gościem listopadowego wydarzenia był Jon Green. Widzowie Kina Elektronik zobaczyli film „Jak zostać królem”. Anglik od 17 lat mieszkający w Polsce zdecydował się na ten tytuł ze względu na temat przewodni obrazu, czyli walkę z własnymi słabościami i pokonywanie lęku. Jon Green potwierdził, że perypetie rodziny królewskiej zawsze są ważne dla Brytyjczyków. Tymczasem film pokazuje, że dawniej rodzina królewska była ograniczona etykietą i konwenansem, a dziś jest inaczej, bo członkowie rodziny funkcjonują jak celebryci. Oprócz tematyki filmowej, wiodącym tematem spotkania były różnice kulturowe pomiędzy Polakami i Brytyjczykami. Jon przyznał, że w Polsce najbardziej tęskni za jedzeniem tradycyjnych fish & chips, a także za angielskim deszczem. Gość „Film-Mówki” nie krył, że minusem Anglii jest przeludnienie. Nie ma jednak wątpliwości, że Polacy w Anglii są odbierani jako osoby zdeterminowane, ciężko pracujące i lubiące angielski humor. Pomysł na brytyjskie wakacje? - Najlepiej odwiedzić Londyn, Brighton i Glasgow – wymienił jednym tchem Jon Green. Spotkanie prowadziły: Małgorzata Stasiak i Natasza Parzymies (uczennica klasy 3b).

FOTO: Max Amanowicz