Wojciech Smarzowski w cyklu pt. "Obrazy historii"

Warszawska Szkoła Filmowa rozpoczyna szczególny cykl pokazów i spotkań pn. „Obrazy historii”. Głównym celem tej inicjatywy jest otwarta dyskusja wokół ważnych tematów, jakie wywołują polskie filmy historyczne. Pomysł będzie realizowany we współpracy z Ośrodkiem Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. W Kinie Elektronik odbędą się spotkania z Twórcami i pokazy filmów. Podczas pierwszej odsłony zobaczymy „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. Spotkanie z Twórcą poprowadzi Wykładowczyni Warszawskiej Szkoły Filmowej Katarzyna Taras.

Spotykamy się 25 listopada o godz. 17:00. Wstęp wolny.

(Na seans obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina w godz. 16:00- 21:00)

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego jest nową instytucją kultury, powołaną do życia w 2016 roku. - Prowadzimy działalność wydawniczą i edukacyjną. Inspirujemy i promujemy najciekawsze zjawiska w kulturze i sztuce, nawiązujące do historii i doświadczenia totalitaryzmu – czytamy na stronie internetowej Instytucji. 

 

WOŁYŃ

reż. i scen.: Wojciech Smarzowski

wyk.: Michalina Łabacz, Arkadiusz Jakubik, Janusz Chabior, Iza Kuna, Vasily Vasylyk

Polska 2016, 150 min.

Akcja filmu "Wołyń" rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego i Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pierwszy pokaz z dyskusją z cyklu „Obrazy Historii“. Filmem otwierającym cykl jest

„WOŁYŃ“

w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Po projekcji w dyskusji udział wezmą:
Wojciech Smarzowski
prof. Grzegorz Motyka
dr Łukasz Jasina.

Spotkanie poprowadzi: dr hab. Katarzyna Taras.

 

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

Data: 25 listopada (piątek). Godzina: 17.00.
Miejsce:
 Kino Elektornik, ul. Gen Zajączka 7, Warszawa

O uczestnikach:

Wojciech Smarzowski – jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich reżyserów. Twórca takich filmów jak: „Wesele“, „Dom zły“, „Róża“, „Drogówka“, „Pod mocnym aniołem“.

Prof. Grzegorz Motyka – dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN, wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jest wybitnym znawcą stosunków polsko-ukraińskich, autorem kilkuset publikacji poświęconych tej tematyce.

Dr Łukasz Jasina – prawnik, historyk, filmoznawca. Wykladowca KUL i University of Toronto. W przeszłości m.in. szef Działu Wschodniego i wieloletni publicysta „Kultury Liberalnej”, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL oraz Muzeum Historii Polski. Autor kilkuset publikacji o charakterze naukowym i popularnym.

Dr hab. Katarzyna Taras – adiunkt na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i w Warszawskiej Szkole Filmowej. Historyczka i krytyczka filmowa. Zajmuje się najnowszym kinem polskim i teoretycznymi aspektami sztuki operatorskiej. Autorka wielu książek z dziedziny filmoznawstwa; publicystka, konsultantka programowa Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.

O cyklu:

„Obrazy Historii“ to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak wpływają na nasze postawy obecnie.

rozpocznij
naukę