Film"Zaćma" w ramach cyklu "Obrazy Historii"

Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego i Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają na pokaz filmu:

„Zaćma”

w ramach cyklu „Obrazy Historii“.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem:
reżysera filmu Ryszarda Bugajskiego
Patrycji Bukalskiej
Andrzeja Paczkowskiego

Spotkanie poprowadzi: ks. Andrzej Luter

Bezpłatne wejściówki na pokaz i dyskusję dostępne będą w kasach kina “Elektronik” od 30 listopada 2016 roku. Kasy czynne są codziennie od godz. 16.00. Osoby posiadające wejściówki powinny przybyć na salę do godz. 16.50. Później wejściówki nie będą honorowane.

Data: 7 grudnia (środa), godz. 17.00
Miejsce: Kino Elektronik, ul. Gen Zajączka 7, Warszawa

Dołącz do wydarzenia na Facebooku

O filmie „Zaćma”

„Krwawa Luna”, Julia Brystygier – komunistka, agentka NKWD, stalinowska zbrodniarka, wyrafinowana, perwersyjna sadystka niszcząca żołnierzy podziemia, kochanka Bieruta oraz… nawrócona pod koniec życia katoliczka?… Jaka jest naprawdę bohaterka „Zaćmy” Ryszarda Bugajskiego?

O uczestnikach debaty:

Ryszard Bugajski – jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, scenarzysta, pisarz, tłumacz sztuk teatralnych. Autor filmów dokumentalnych i fabularnych, m.in. kultowego „Przesłuchania“ (1982), „Generała Nila” (2009) czy „Układu zamkniętego” (2013)

Andrzej Paczkowski – profesor historii, wykładowca akademicki, profesor nauk humanistycznych, a także alpinista. W okresie PRL działacz opozycji demokratycznej. Był członkiem Kolegium IPN oraz Rady IPN. W latach 1974–1995 przez siedem kadencji był prezesem Polskiego Związku Alpinizmu.

Patrycja Bukalska – publicystka i dziennikarka „Tygodnika Powszechnego”, specjalizuje się w historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. dla Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz filmach dokumentalnych (np. „Zdobyć miasto” o Powstaniu Warszawskim). Autorka książek: „Rysiek z Kedywu. Niezwykłe życie Stanisława Aronsona” (2009) oraz „Sierpniowe dziewczęta’44” (2013).

Andrzej Luter – ksiądz katolicki, doktor teologii ekumenicznej. Członek redakcji kwartalnika WIĘŹ i współpracownik  miesięcznika „Kino” oraz portalu e-teatr.pl. Autor książek „Ekspostkatolik” i „Kino wiecznie młode”. Duszpasterz środowisk dziennikarskich i filmowych.

O cyklu:

„Obrazy Historii“ to cykl pokazów filmów o tematyce historycznej. Raz w miesiącu Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami oraz Warszawska Szkoła Filmowa zapraszają Państwa do obejrzenia filmu oraz wzięcia udziału w spotkaniu z twórcami i historykami. Wspólnie będziemy dyskutować, zastanawiać się nad prawdami i mitami obejrzanych historii, szukać znaczeń jakie niosą za sobą prezentowane obrazy, a także jak obecnie wpływają na nasze postawy.