Międzynarodowe forum kina w murach naszej Uczelni

Warszawska Szkoła Filmowa włączyła się w organizację 15. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych - CINEMAFORUM. W murach naszej Uczelni odbędą się pokazy specjalne i warsztaty dla wybitnych gości wydarzenia.

W Konkursie Głównym zaprezentowane zostaną 22 filmy z 15 krajów. Zdecydowana większość z nich będzie miała w Polsce swoją premierę. Hasłem festiwalu są w tym roku "krótkie podróże", a cechą najsilniej charakteryzującą konkursowy zestaw jest różnorodność propozycji. Filmy często zaskakują pomysłowością, dowcipem, oryginalnością formy bądź tematyki, czy wirtuozerią w sztuce opowiadania.

POKAZY SPECJALNE VHS HELL

WARSZTAWSKA SZKOŁA FILMOWA – PATIO

VHS HELL to pokazy filmów klasy B i jednocześnie nostalgiczny hołd dla amerykańskiego kina grindhouse spod znaku double feature i polskiej rzeczywistości przełomu lat 80. i 90. Można będzie przypomnieć sobie czasy, kiedy po upadku komunizmu na osiedlach zaczęły rządzić wypożyczalnie wideo, a wszyscy bezkrytycznie zachłystywali się „Zachodem“. Widzowie mogą przygotować się na filmy zapomniane, absurdalnie nakręcone, tandetne i niesmaczne, a jednocześnie fascynujące.

PIĄTEK 11.11 / 22:00 / patio Warszawskiej Szkoły Filmowej

VHS HELL – Heroes for Hire /John Lloyd / 1984 / Filipiny /90‘  /wstęp wolny

Jedna z setek produkcji, jakie masowo kręcono w latach 80. na Filipinach. Streszczanie fabuły nie ma najmniejszego sensu, ponieważ jest bardziej zawiła od „Mody na sukces” i „Incepcji” razem wziętych. Czego zatem możecie się spodziewać? Przygotujcie się na fatalny dubbing, sceny wyrwane z kontekstu, elitarny oddział zabójców, egzotyczne plenery oraz… tajemniczą mapę wytatuowaną na pośladkach jednej z bohaterek!

SOBOTA 12.11 / 22:00 / patio Warszawskiej Szkoły Filmowej

VHS HELL LIVE – Deadly Spawn / Douglas McKeown / 1983 / USA 78‘ /wstęp wolny

Legendarny horror science fiction i jeden z najlepszych potworów w historii niskobudżetowego kina. Nieopodal prowincjonalnego miasteczka rozbija się przybysz z obcej planety. Jest brzydki, zębaty i cholernie głodny. Na jego drodze staje grupka nastolatków. Czy skończą jako przystawka? Ekran spłynie krwią!

Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego

Podczas festiwalu odbędzie się prezentacja filmów nominowanych do Nagród Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego. Podczas Gali Finałowej przyznamy nagrody w dziewięciu kategoriach, a w Offowej Akademii Filmowej zasiądą: ANNA WRÓBLEWSKA (wykładowca akademicki, publicystka, dziennikarka, menedżer kultury), KUBA ARMATA (dziennikarz filmowy); RAFAŁ LISTOPAD (montażysta filmowy); MICHAŁ MARCZAK (reżyser, scenarzysta i operator filmowy) i WOJCIECH SOLARZ (aktor teatralny, filmowy i kabaretowy, reżyser filmów niezależnych.

WARSZTATY

Celem CINEMAFORUM jest nie tylko prezentacja filmów, ale także zainspirowanie widzów do twórczego myślenia, zdobywania nowych umiejętności oraz kształtowania i zaspokajanie potrzeb kulturalnych w sposób atrakcyjny, przyjemny w odbiorze, a zarazem kreatywny i twórczy. Ważną częścią programu CINEMAFORUM jest seria profesjonalnych warsztatów. Ich celem jest pogłębienie świadomości odbiorców w zakresie poszczególnych dziedzin sztuki filmowej poprzez atrakcyjne w odbiorze szkolenia z zakresu reżyserii, pisania scenariuszy, realizacji obrazu, organizacji produkcji filmowej, aktorstwa, montażu filmowego oraz postprodukcji. Wszystkie warsztaty realizowane są przy użyciu nowoczesnego sprzętu filmowego, przez doświadczonych wykładowców oraz przy zastosowaniu nowoczesnych i przystępnych w odbiorze narzędzi i technologii. Mamy nadzieję, że zróżnicowane propozycje programowe przygotowane w ramach tegorocznej edycji CINEMAFORUM oraz seria profesjonalnych szkoleń z poszczególnych dziedzin filmowych, umożliwią Państwu zdobycie cennej wiedzy i nowych doświadczeń.